Indkomne forslag: Generalforsamlingen skal godkende, at Svendborg Kommune opretter pant kr. 700.000-, som sikkerhed for optaget lån på kr. 700.000,-
Valg af bestyrelsesmedlemmer og 2 suppleanter. På valg er Karina, Henrik H., Charlotte og Henrik K. Alle modtager gerne genvalg. Som suppleanter er Michael T. og Kirsten Thur. De modtager gerne genvalg
Valg af 2 revisorer og suppleant. Som revisor er Lene Isager på valg. Hun modtager gerne genvalg.
Meteorolog Jesper Eriksen fra DMI og professor i vejr- og klimafysik Eigil Kaas fra Københavns Universitet fortæller om det danske vejr, om videnskaben bag hvordan meteorologer kan udarbejde vejrudsigter, og hvordan der forskes i at gøre dem endnu bedre.
Vi ses tirsdag den 27.2. i Valgmenighedens Hus, Brudagervej 6 i Vejstrup. Foredraget starter kl. 19.00 præcis, så vi opfordrer til at være der i god tid.
Der er gratis adgang, og du kan købe en forfriskning i pausen eller inden foredraget.
Professor og parasitforsker Peter Lindberg Nejsum fra Aarhus Universitet og professor i evolutionsbiologi Tom Gilbert fra Københavns Universitet fortæller om samspillet mellem mennesket og de mikrober, vi lever i symbiose med. For hvis vi vil forstå mennesket, de sygdomme vi lever med og vores evolutions-historie , bliver vi også nødt til at medregne mikroberne og parasitterne, som lever i os.
Vi streamer i Valgmenighedens hus, Brudagervej 6. Der er gratis adgang, og du kan som sædvanlig købe forfriskninger i pausen.
Kom i god tid – foreddraget starter meget præcist.
SOM TIDLIGERE BEKENDTGJORT AFHOLDES GENERALFORSAMLINGEN MANDAG DEN 26.2.2024 KL.19.00 – 21.00.
Det foregår i forsamlingshuset, så hvis du ikke allerede har set, hvor flot der er blevet, er dette en oplagt mulighed for at komme og se det og samtidig deltage i generalforsamlingen.
Der vil være kaffe/the og kage.
Dagsorden jf. vedtægterne:
Valg af dirigent og referent
Aflæggelse af beretning
Fremlæggelse af regnskab
Indkomne forslag
Valg af bestyrelsesmedlemmer og 2 suppleanter
Valg af 2 revisorer og suppleant
Eventuelt
Eventuelle forslag sendes til formanden på mail: henrik.kramer@hotmail.com senest mandag den 19.2.2024. Herefter offentliggøres den endelige dagsorden.
Alle de mange ting, der har været opbevaret hos Agro Store skal nemlig nu bæres/køres tilbage til Vejstrup Forsamlingshus, gøres rene for støv og anbringes på deres nye pladser. Måske skal der også gøres lidt rent, inden de kan sættes på rette plads?
Det vil ske i weekenden den 24.-25. februar, så meld dig til på mail henrik.kramer@hotmail.com eller på tlf. 81612106 – hvad enten du kan hjælpe begge dage eller bare et par timer en af dagene.
Til gengæld for din hjælp får du morgenmad kl. 8.30, frokost og eftermiddagskaffe – og ikke at forglemme hyggeligt samvær. Vi slutter senest kl. 15.30.